News Centre

Match Results (Mar. 26th)

Friday 26 March

 

Women’s Singles – Group Stage: First Round
Group One    
Liu Shiwen (CHN) bt Zhang Rui (HKG) 11-1, 11-5, 11-5, 11-4
Wang Yue Gu (SIN) bt Yuri Yamanashi (JPN) 10-12, 11-9, 11-9, 8-11, 11-5
 
Group Two 
Feng Tianwei (SIN) bt Misako Wakamiya (JPN) 11-4, 11-2, 11-9, 11-5
Huang Yi-Hua (TPE) bt Neda Shahsavari (IRI) 11-1, 11-8, 11-2, 11-4
 
Group Three
Ding Ning (CHN) bt Nanthana Komwong (THA) 11-5, 11-3, 11-9, 11-1
Seok Ha Jung (KOR) bt Beh Lee Wei (MAS) 11-8, 11-8, 11-8, 11-2
 
Group Four
Li Xiaoxia (CHN) bt Yang Ha Eun (KOR) 11-9, 9-11, 8-11, 7-11, 11-4, 11-4, 11-6
Lau Sui Fei (HKG) bt Poulomi Ghatak (IND) 11-6, 11-3, 12-10, 11-5
 
Men’s Singles – Group Stage: Round One
 
Group One  
Ma Lin (CHN) bt Kazuhiro Chan (JPN) 1-7, 11-6, 8-11, 11-7, 11-3
Tse Ka Chun (HKG) bt Yang Zi (SIN) 6-11, 11-7, 11-8, 12-10, 11-7
 
 
Group Two
Zhang Jike (CHN) by Wu Chih (TPE) 11-4, 11-5, 13-11, 11-8
Ko Lai Chak (HKG) bt Ibrahem Al-Hasan (KUW) 11-6, 11-6, 7-11, 11-5, 11-6
 
 
Group Three
Xu Xin (CHN) bt Koki Niwa (JPN) 11-13, 11-6, 6-11, 11-8, 13-11, 11-5
Seo Hyun Deok (KOR) bt Noshad Alamiyan (IRI) 11-8, 11-9, 9-11, 11-9, 11-4
 
 
Group Four
Kim Min Seok (KOR) bt Gao Ning (SIN) -11, 11-9, 11-6, 11-5, 5-11, 8-11, 12-10
Sharath Kamal Achanta (IND) bt Chen Chien-An (TPE) 11-9, 9-11, 11-9, 11-8, 12-10
 
Women’s Singles – Group Stage: Second Series
Group One  
Liu Shiwen (CHN) bt Wang Yue Gu (CHN) 11-7, 11-7, 11-4, 7-11, 11-4
Zhang Rui (HKG) bt Yuri Yamanashi (JPN) 11-3, 11-8, 11-9, 11-5
Tse Ka Chun (HKG) bt Yang Zi (SIN) 6-11, 11-7, 11-8, 12-10, 11-7
 
Group Two
Feng Tianwei (SIN) bt Huang Yi-Hua (TPE) 4-11, 11-8, 11-2, 11-4, 11-3
Misak Wakamiya (JPN) bt Neda Shahavari (IRI) 11-4, 11-2, 11-3, 11-4
 
Group Three
Ding Ning (CHN) bt Seok Ha Jung (KOR) 11-4, 11-7, 11-7, 11-8
Nanthana Komwong (THA) bt Beh Lee Wei (MAS) 14-12, 11-9, 5-11, 11-7, 11-9
 
Group Four
Lau Sui Fei (HKG) bt Li Xiaoxia (CHN) 11-6, 11-7, 5-11, 11-7, 11-9
Yang Ha Eun (KOR) bt Poulomi Ghatak (IND) 11-6, 11-5, 11-2, 11-4
 
 
Men’s Singles – Group Stage: Second Series
Group One  
Ma Lin (CHN) bt Yang Zi (SIN) 11-08, 11-3, 8-11, 11-5, 11-4
Kazuhiro Chan (JPN) bt Tse Ka Chun (HKG) 8-11, 11-4, 11-7, 11-6, 9-11, 11-4)
 
Group Two
Ko Lai Chak (HKG) bt Zhang Jike (CHN) 12-10, 12-10, 11-9, 10-12, 8-11, 12-10
Wu Chih-Chi (TPE) bt Ibrahem Al-Hasan (KUW) 11-6, 11-7, 11-6, 11-8
 
Group Three
Xu Xin (CHN) bt Seo Hyun Deok (KOR) 13-11, 11-8, 7-11, 11-6, 11-6
Koki Niwa (JPN) bt Noshad Alamiyan (IRI) 9-11, 11-5, 14-12, 11-7, 11-5
 
Group Four
Gao Ning (SIN) bt Sharath Kamal Achanta (IND) 11-5, 11-7 , 9-11, 11-5, 11-4
Kim Min Seok (KOR) bt Chen Chien-An (TPE) 11-7, 11-4, 13-15, 11-7, 11-7
 
Women’s Singles – Group Stage: Third Series
Group One
Liu Shiwen (CHN) bt Yuri Yamanashi (JPN) 11-3, 12-10, 11-7, 11-5
Wang Yuegu (SIN) by Zhang Rui (HKG) 12-10, 15-17, 16-14, 11-1, 11-9
Final Order
1. Liu Shiwen (CHN) 2. Wang Yuegu (SIN) 3. Zhang Rui (HKG) 4. Yuri Yamanashi (JPN) 
 
Group Two
Feng Tianwei (SIN) bt Neda Shahsavari (IRI) 11-7, 11-2, 11-1, 11-4
Huang Yi-Hua (TPE) bt Misako Wakamiya (JPN) 11-3, 11-4, 11-5, 11-5
Final Order
1. Feng Tianwei (SIN) 2. Huang Yi-Hua (TPE) 3, Misako Wakamiya (JPN) 4. Neda Shahsavari (IRI)
 
Group Three
Ding Ning (CHN) bt Beh Lee Wei (MAS) 11-4, 11-7, 11-7, 11-7
Seok Ha Jung (KOR) bt Nanthana Komwong (THA) 11-8, 11-7, 8-11, 12-10, 11-5
Final Order
1. Ding Ning (CHN) 2. Seok Ha Jung (KOR) 3. Nanthan Komwong (THA) 4. Bei Lee Wei (MAS)
 
Group Four
Li Xiaoxia (CHN) bt Poloumi Ghatak (IND) 11-5, 11-7, 11-7, 11-7
Yang Ha Eun (KOR) bt Lau Sui fei (HKG) 11-2, 11-7, 11-4, 8-11, 6-11, 11-4
Final Order
1. Lau Sui Fei (HKG) 2. Yang Ha Eun (KOR) 3. Li Xiaoxia (CHN) 4. Poloumi Ghatak (IND)

 

Men’s Singles – Group Stage: Third Series
Group One 
Ma Lin (CHN) bt Tse Ka Chun (HKG) 15-13, 11-6, 11-7, 10-12, 11-5
Yang Zi (SIN) bt Kazuhiro Chan (JPN) 12-14, 11-4, 10-12, 11-7, 11-6, 9-11, 11-4
Final Order
1. Ma Lin (CHN) 2. Tse Ka Chun (HKG) 3. Kazuhiro Chan (JPN) 4. Yang Zi (SIN)
 
Group Two
Zhang Jike (CHN) bt Kazuhiro Chan (JPN) 12-14, 16-14, 6-11, 11-5, 13-11, 11-6
Ko Lai Chak (HKG) bt Wu Chih-Chi (TPE) 11-6, 12-10, 13-11, 12-10
Final Order
1. Ko Lai Chak (HKG) 2. Zhang Jike (CHN) 3. Wu Chih-Chi (TPE) 4. Ibrahem Al-Hasan (KUW_
 
Group Three
Xu Xin (CHN) bt Noshad Alamiyan (IRI) 11-6, 11-5, 11-7, 11-8
Seo Hyun Deok (KOR) bt Koki Niwa (JPN) 11-9, 11-6, 11-13, 11-9, 12-10
Final Order
1. Xu Xin (CHN) 2. Seo Hyun Deok (JPN) 3. Koki Niwa (JPN) 4. Noshad Alamiyan (IRI)
 
Group Four
Gao Ning (SIN) bt Chen Chien-An (TPE) 11-9, 11-7, 5-11, 3-11, 3-11, 11-6, 11-8
Sharath Kamal Achanta (IND) bt Kim Min Seok (KOR) 11-3, 11-4, 9-11, 11-5, 3-11, 11-7

Final Order

1. Gao Ning (SIN) 2. Kim Min Seok (KOR) 3. Sharath Kamal Achanta (IND 4. Chen Chien-An (TPE)

 
Women’s Singles: Positions 1-8 
Liu Shiwen (CHN) bt Huang Yi-Hua (TPE) 11-3, 11-8, 11-6, 8-11, 11-5
Seok Ha Jung (KOR) bt Lau Sui Fei (HKG) 7-11, 15-13, 11-5, 11-6, 9-11, 11-6
Ding Ning (CHN) bt Wang Yue Gu (SIN) 11-2, 12-10, 11-8, 11-5
Feng Tianwei (SIN) bt Yang Ha Eun (KOR) 11-4, 11-5, 15-13, 11-5
 
Women’s Singles: Positions 9-16
Zhang Rui (HKG) bt Poulomi Ghatak (IND) 11-8, 12-10, 11-7, 12-10
Misako Wakamiya (JPN) bt Beh Lee Wei (MAS) 11-7, 11-9, 11-9, 11-6
Yri Yamanashi (JPN) bt Nanthana Komwong (THA) 11-5, 11-8, 5-11, 6-11, 11-7, 2-11, 21-19
Li Xiaoxia (CHN) bt Neda Shahsavari (IRI) 11-6, 12-10, 11-5, 11-4
 
Men’s Singles: Positions 1-8
Zhang Jike (CHN) bt Ma Lin (CHN) 11-8, 11-9, 9-11, 11-8, 11-7
Xu Xin (CHN) bt Kim Min Seok (KOR) 11-5, 7-11, 11-7, 11-6, 12-10
Gao Ning (SIN) bt Seo Hyun Deok (KOR) 12-10, 11-6, 11-6, 9-11, 11-2
Ko Lai Chak HKG) bt Tse Ka Chun (HKG) 11-5, 9-11, 11-6, 11-8, 11-6
 
Men’s Singles: Positions 9-16
Ibrahem Al-Hasan (KUW) bt Koki Niwa (JPN) 9-11, 12-14, 11-8, 11-9, 7-11, 12-10, 11-6
Chen Chien-An (TPE) bt Kazuhiro Chan (JPN) 11-4, 11-9, 11-13, 11-9, 9-11, 11-7
Yang Zi (SIN) bt Sharath Kamal Achanta (IND) 13-11, 12-10, 11-9, 6-11, 11-7
Noshad Alamiyan (IRI) bt Wu Chih-Chi (TPE) 13-11, 9-11, 4-11, 11-6, 11-7, 11-6

ATTU supported by